abcZdrowie.plZdrowie.pl - serwis należy do sieci serwisów o zdrowiu polecamy:

Dzienna dawka kwasów omega-3

Rybi olej stał się ostatnio przedmiotem badań ze względu na jego właściwości ochronne dla serca. Niektórzy kardiolodzy uważają, że czas już, aby nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 miały ustaloną dawkę dziennego zapotrzebowanie dla organizmu, tak jak inne składniki odżywcze.

Doktor Carl Lavie, dyrektor medyczny Cardiac Rehabilitation and Prevention at the Ochsner Heart and Vascular Institute w Nowym Orlenie, należy do takich właśnie osób. Uważa, że zdrowe osoby powinny przyjmować przynajmniej 500 mg kwasu eikozapentaenowego (EPA) na dzień plus kwas dokozaheksaenowy (DHA), by uzupełnić dzienne zapotrzebowanie organizmu, a osoby z problemami sercowymi nawet 800–1000 mg.

Lavie opiera swoje wnioski na badaniu 40 000 osób, zdrowych i chorych, również po zawałach serca. Pokazał, że osób, które przeszły atak serca i zażywały kwas omega-3, żyło o 29% więcej po dwóch latach niż tych, które nie przyjmowały omega-3. Jednak osoby odczuwające bóle w klatce piersiowej związane z anginą i przyjmujące rybi tłuszcz były częściej narażone na zgony z powodów kardiologicznych.

Inni kardiolodzy nie są przekonani co do stwierdzeń Laviego. Uważają, że nie ma bezpośrednich dowodów na to, że kwasy pomagają. Mimo to American Heart Association (AHA) zaleca osobom z problemami sercowymi zażywanie 1000 mg kwasów DHA i EPA dziennie. Dla osób zdrowych zaleca 500 mg dziennie i tłuste ryby dwa razy w tygodniu.

Źródło: Abcnews.go.com

Zobacz także:

Rybi olej chroni przed zwyrodnieniem plamki żółtej

Kwasy tłuszczowe podtawą zdrowej diety

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
Administratorem danych osobowych Użytkownika Serwisu medycyna24.pl, przetwarzanych na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2002r. Nr 101, poz. 926) jest Nextweb Media Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, al. Stanów Zjednoczonych 26a, 03-964 Warszawa, posiadająca NIP: 9512259071, REGON 141506115, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy Rejestrowy pod numerem 0000311202, kapitał zakładowy w wysokości 50 000 PLN. Dane osobowe Użytkownik podaje dobrowolnie w celu korzystania z usług świadczonych w ramach Serwisu w tym także wysyłania materiałów marketingowych na podany adres e-mail. Dane osobowe nie będą udostępniane podmiotom trzecim w celu realizacji ich działań marketingowych. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z Administratorem Bezpieczeństwa Informacji: abi@nextwebmedia.

Śledź medycyna24.pl na:

Logo twitterLogo flakerLogo blipLogo facebookRss logo

Nowinki

- 13 lp., 17:00 - 0 komentarzy

Panowie postrzegani są jako "silniejsza płeć" - tymczasem to właśnie oni powinni zwrócić zdecydowanie większą uwagę na swoje zdrowie. Naukowcy wskazują, że choć nie ma ku temu na razie uchwytnego powodu, to właśnie mężczyźni mają zwykle gorsze rokowania w chorobach nowotworowych.

Różnice nie są na szczęście duże, ale w przypadku tak groźnych chorób każda istotna statystycznie zmniejszona szansa przeżycia i wyleczenia powinna być wskazówką do baczniejszego przyglądania się swojemu zdrowiu.

Lifestyle

- 11 lp., 12:00 - 0 komentarzy

Już od kilku lat panuje moda na picie napojów "light" - ponieważ reklamowane są jako nie zawierające cukru, wiele osób sądzie, że są zdrowsze i nie zagrażają naszej sylwetce. Piją je nawet ci, którzy są na diecie i próbują schudnąć. Czy jednak rzeczywiście takie napoje są dla nas korzystne?

Amerykańscy naukowcy postanowili sprawdzić, jaki faktycznie wpływ ma picie "lightów" na organizm człowieka. Wyniki nie są zachęcające. Choć kalorii przyswajamy mniej, to jednak tyjemy - i zapadamy na choroby układu krążenia i cukrzycę.

Seks

- 27 cz., 12:00 - 0 komentarzy

W dziedzinie antykoncepcji od lat nie było już naprawdę przełomowego wynalazku. Udoskonala się obecnie stosowane metody, prowadzi się badania nad pigułkami o mniejszej zawartości hormonów - nadal jednak poruszamy się właściwie w jednym zakresie: antykoncepcji kobiecej.

Na temat "pigułki dla mężczyzn" naukowcy mówili już od lat, nie udało się jej jednak stworzyć. A raczej - nie udało się aż dotąd, bo w końcu pojawiła się realna szansa na wejście tej formy antykoncepcji na rynek.