abcZdrowie.plZdrowie.pl - serwis należy do sieci serwisów o zdrowiu polecamy:

Kawa dobra dla wątroby

Pacjenci z zapaleniem wątroby typu C, którzy piją więcej niż trzy filiżanki kawy dziennie, zmniejszają u siebie postęp w uszkodzeniu wątroby o 53 proc. – donoszą najnowsze badania. W doświadczeniu, w trakcie którego pytano o ich nawyki żywieniowe, wzięło udział 766 pacjentów z zaawansowanym stadium choroby.

Ankiety powtarzano co kilka miesięcy przez 4 lata. Okazało się, że osoby, które piły 3 lub więcej kaw dziennie, rzadziej zapadały na komplikacje wynikające z postępu choroby (nowotwór wątroby, uszkodzenie układu nerwowego, marskość wątroby) niż pacjenci, którzy pili mało kawy w ciągu dnia. 

Przeprowadzone badania nie są pierwszymi, które stwierdzają zależność między konsumpcją kawy a zmniejszeniem ryzyka chorób wątroby. W latach 1978–1985 przeprowadzono analizy, według których niebezpieczeństwo marskości wątroby spowodowane alkoholem zmniejsza się o kilkanaście procent z każdą wypitą filiżanką kawy

Dokładnie nie wiadomo, w jaki sposób konsumpcja kawy chroni wątrobę. Dawka kofeiny jest powiązana z normalizacją poziomu pewnych enzymów obecnych w wątrobie, które mogą uszkadzać tkankę. 

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia każdego roku około 3–4 miliony osób styka się z wirusem HCV, który jest główną przyczyną zapalenia wątroby typu C. Tylko w samych Stanach Zjednoczonych na chorobę tę cierpią 4 miliony osób. 

Do zakażenia wirusem HCV najczęściej dochodzi podczas zabiegów medycznych. Zarazić się można poprzez kontakt z krwią właściciela. Każdy materiał zawierający krew jest potencjalnie zakaźny. 

Źródło: abcZdrowie.pl

Zobacz także:

Komentarze

a tyczy sie to tez wzwB?

kawa podobnie działa na trądzik, jak wyżłopiesz 3 to ci zejdą syfy...albo bedzie ich mniej

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
Administratorem danych osobowych Użytkownika Serwisu medycyna24.pl, przetwarzanych na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2002r. Nr 101, poz. 926) jest Nextweb Media Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, al. Stanów Zjednoczonych 26a, 03-964 Warszawa, posiadająca NIP: 9512259071, REGON 141506115, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy Rejestrowy pod numerem 0000311202, kapitał zakładowy w wysokości 50 000 PLN. Dane osobowe Użytkownik podaje dobrowolnie w celu korzystania z usług świadczonych w ramach Serwisu w tym także wysyłania materiałów marketingowych na podany adres e-mail. Dane osobowe nie będą udostępniane podmiotom trzecim w celu realizacji ich działań marketingowych. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z Administratorem Bezpieczeństwa Informacji: abi@nextwebmedia.

Śledź medycyna24.pl na:

Logo twitterLogo flakerLogo blipLogo facebookRss logo

Nowinki

- 13 lp., 17:00 - 0 komentarzy

Panowie postrzegani są jako "silniejsza płeć" - tymczasem to właśnie oni powinni zwrócić zdecydowanie większą uwagę na swoje zdrowie. Naukowcy wskazują, że choć nie ma ku temu na razie uchwytnego powodu, to właśnie mężczyźni mają zwykle gorsze rokowania w chorobach nowotworowych.

Różnice nie są na szczęście duże, ale w przypadku tak groźnych chorób każda istotna statystycznie zmniejszona szansa przeżycia i wyleczenia powinna być wskazówką do baczniejszego przyglądania się swojemu zdrowiu.

Lifestyle

- 11 lp., 12:00 - 0 komentarzy

Już od kilku lat panuje moda na picie napojów "light" - ponieważ reklamowane są jako nie zawierające cukru, wiele osób sądzie, że są zdrowsze i nie zagrażają naszej sylwetce. Piją je nawet ci, którzy są na diecie i próbują schudnąć. Czy jednak rzeczywiście takie napoje są dla nas korzystne?

Amerykańscy naukowcy postanowili sprawdzić, jaki faktycznie wpływ ma picie "lightów" na organizm człowieka. Wyniki nie są zachęcające. Choć kalorii przyswajamy mniej, to jednak tyjemy - i zapadamy na choroby układu krążenia i cukrzycę.

Seks

- 27 cz., 12:00 - 0 komentarzy

W dziedzinie antykoncepcji od lat nie było już naprawdę przełomowego wynalazku. Udoskonala się obecnie stosowane metody, prowadzi się badania nad pigułkami o mniejszej zawartości hormonów - nadal jednak poruszamy się właściwie w jednym zakresie: antykoncepcji kobiecej.

Na temat "pigułki dla mężczyzn" naukowcy mówili już od lat, nie udało się jej jednak stworzyć. A raczej - nie udało się aż dotąd, bo w końcu pojawiła się realna szansa na wejście tej formy antykoncepcji na rynek.