abcZdrowie.plZdrowie.pl - serwis należy do sieci serwisów o zdrowiu polecamy:

Kobiety, cukrzyca i migotanie przedsionków

Najnowsze badania sugerują, że kobiety chorujące na cukrzycę typu 2 są o 26% bardziej narażone na migotanie przedsionków – nieregularne bicie serca, które może zagrażać życiu. Wśród osób z cukrzycą typu 2 zdarza się ono u 3,6%, u tych bez cukrzycy – u 2,5% osób według badań opublikowanych w „Diabetes Care”.

Odkryliśmy, że wśród cukrzyków powszechność występowania migotania przedsionków jest wyższa o 44% – powiedział autor badań, Gregory Nichols z Kaiser Permanente Center for Health Research w Portland. – Kiedy uwzględniliśmy w badaniach płeć, okazało się, że  wśród kobiet jest to nadal znaczący wynik.

Naukowcy na podstawie uzyskanych danych nie mogli stwierdzić, dlaczego kobiety są bardziej narażone na tę chorobę. Teoretyzują, że choroba może uszkadzać układ nerwowy serca w ten sam sposób co cukrzyca nerwy obwodowe, powodując neuropatię. Nie wszyscy są jednak do tego tłumaczenia przekonani.

 – U osób z cukrzycą inne czynniki zwiększające ryzyko chorób serca, jak otyłość i nadciśnienie, zwiększają możliwość pojawienia się migotania przedsionków – stwierdza doktor Howard Weintraub, dyrektor medyczny Center for the Prevention of Cardiovascular Disease na NYU Langone Medical Center w New York City.

Cukrzyca jest czynnikiem ryzyka chorób serca. Według American Diabetes Association 65% chorych umrze na zawał lub inne choroby serca. Badania pokazują, że wśród cukrzyków z tego powodu umiera cztery razy więcej osób niż wśród tych, które nie mają problemów z funkcjonowaniem trzustki.

Najnowsze badania przeprowadzono z udziałem 10 000 ochotników chorujących na cukrzycę, a wyniki porównano z 7000 zdrowych osób. Badania prowadzono od stycznia 1999 do grudnia 2008 r. Po średnio 7 latach wśród osób z cukrzycą typu 2 było 9,1 przypadków na 1000 migotania przedsionków. Wśród osób bez cukrzycy – 6,6 na 1000. Po uwzględnieniu innych czynników okazało się, że ryzyko pojawienia się migotania przedsionków występuje wśród kobiet. Weintraub dodaje jednak, że przed badaniami nie sprawdzano stanu serca ochotników.

Źródło: Health.yahoo.com

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
Administratorem danych osobowych Użytkownika Serwisu medycyna24.pl, przetwarzanych na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2002r. Nr 101, poz. 926) jest Nextweb Media Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, al. Stanów Zjednoczonych 26a, 03-964 Warszawa, posiadająca NIP: 9512259071, REGON 141506115, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy Rejestrowy pod numerem 0000311202, kapitał zakładowy w wysokości 50 000 PLN. Dane osobowe Użytkownik podaje dobrowolnie w celu korzystania z usług świadczonych w ramach Serwisu w tym także wysyłania materiałów marketingowych na podany adres e-mail. Dane osobowe nie będą udostępniane podmiotom trzecim w celu realizacji ich działań marketingowych. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z Administratorem Bezpieczeństwa Informacji: abi@nextwebmedia.

Śledź medycyna24.pl na:

Logo twitterLogo flakerLogo blipLogo facebookRss logo

Nowinki

- 13 lp., 17:00 - 0 komentarzy

Panowie postrzegani są jako "silniejsza płeć" - tymczasem to właśnie oni powinni zwrócić zdecydowanie większą uwagę na swoje zdrowie. Naukowcy wskazują, że choć nie ma ku temu na razie uchwytnego powodu, to właśnie mężczyźni mają zwykle gorsze rokowania w chorobach nowotworowych.

Różnice nie są na szczęście duże, ale w przypadku tak groźnych chorób każda istotna statystycznie zmniejszona szansa przeżycia i wyleczenia powinna być wskazówką do baczniejszego przyglądania się swojemu zdrowiu.

Lifestyle

- 11 lp., 12:00 - 0 komentarzy

Już od kilku lat panuje moda na picie napojów "light" - ponieważ reklamowane są jako nie zawierające cukru, wiele osób sądzie, że są zdrowsze i nie zagrażają naszej sylwetce. Piją je nawet ci, którzy są na diecie i próbują schudnąć. Czy jednak rzeczywiście takie napoje są dla nas korzystne?

Amerykańscy naukowcy postanowili sprawdzić, jaki faktycznie wpływ ma picie "lightów" na organizm człowieka. Wyniki nie są zachęcające. Choć kalorii przyswajamy mniej, to jednak tyjemy - i zapadamy na choroby układu krążenia i cukrzycę.

Seks

- 27 cz., 12:00 - 0 komentarzy

W dziedzinie antykoncepcji od lat nie było już naprawdę przełomowego wynalazku. Udoskonala się obecnie stosowane metody, prowadzi się badania nad pigułkami o mniejszej zawartości hormonów - nadal jednak poruszamy się właściwie w jednym zakresie: antykoncepcji kobiecej.

Na temat "pigułki dla mężczyzn" naukowcy mówili już od lat, nie udało się jej jednak stworzyć. A raczej - nie udało się aż dotąd, bo w końcu pojawiła się realna szansa na wejście tej formy antykoncepcji na rynek.