abcZdrowie.plZdrowie.pl - serwis należy do sieci serwisów o zdrowiu polecamy:

Komórki macierzyste z pomocą w urazach kręgosłupa

W nadchodzącym roku około 130 tysięcy ludzi na całym świecie padnie ofiarą wypadków i urazów skutkujących uszkodzeniem rdzenia kręgowego. Ponad 90% spośród nich będzie cierpiało z tego powodu na co najmniej częściowy paraliż. Medycyna nie zna lekarstwa, które pozwoliłoby odbudować uszkodzone tkanki rdzenia kręgowego.

Jednak dzięki wieloletnim badaniom nad komórkami macierzystymi pojawia się nadzieja na prawdziwy przełom w leczeniu urazów kręgosłupa. Jeszcze w tym miesiącu w Stanach Zjednoczonych mają się rozpocząć pierwsze na świecie testy kliniczne na ludziach.

Dziesięciu ochotnikom, którzy niedawno (w ciągu dwóch tygodni) przeżyli wypadek pozbawiający ich czucia od pasa w dół, podda się operacji wszczepienia embrionalnych komórek macierzystych w części rdzenia kręgowego, która uległa uszkodzeniu. Rozpoczęcie testów na ludziach oznacza ogromny krok naprzód w dziedzinie badań nad komórkami macierzystymi. Jednak dalsza obserwacja zajmie jeszcze wiele lat, zanim będzie można potwierdzić bezpieczeństwo metody.

Z roku na rok coraz bardziej wzrastają zainteresowanie oraz inwestycje w badania w tej dziedzinie. Poza leczeniem chorych z urazami rdzenia kręgowego, metoda daje również szansę wynalezienia nowych sposobów walki z chorobą Parkinsona, cukrzycą i wieloma innymi schorzeniami polegającymi na zaniku lub osłabieniu funkcjonowania tkanek. Poza bezpośrednim leczeniem operacyjnym już teraz stosuje się komórki macierzyste w badaniach nad nowymi lekami oraz  próbach zrozumienia mechanizmów rozwoju różnych chorób. Ostatnia ważna dziedzina zastosowania komórek to transplantologia. Już dziś istnieje możliwość sztucznego wytwarzania pęcherza moczowego z komórek macierzystych w celu przeszczepienia go choremu pacjentowi.

Operacje mają być przeprowadzone na ochotnikach, którzy niedawno przeżyli wypadek pozbawiający ich czucia w dolnej partii ciała. Mają im zostać wszczepione tzw. komórki progenitorowe, odpowiedzialne za wytwarzanie mieliny. Mielina jest substancją otaczającą włókna nerwowe rdzenia kręgowego, spełniającą funkcję ochronnej otoczki (coś na kształt izolacji kabla w przewodach elektrycznych). Lekarze przyznają, że nie wiadomo, czy wszczepienie komórek przyniesie oczekiwany skutek. Jednak w przypadku pacjentów z całkowitym paraliżem nóg nawet najmniejszy postęp i przywrócenie czucia będzie już ogromnym sukcesem.

Źródło: Newsweek

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
Administratorem danych osobowych Użytkownika Serwisu medycyna24.pl, przetwarzanych na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2002r. Nr 101, poz. 926) jest Nextweb Media Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, al. Stanów Zjednoczonych 26a, 03-964 Warszawa, posiadająca NIP: 9512259071, REGON 141506115, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy Rejestrowy pod numerem 0000311202, kapitał zakładowy w wysokości 50 000 PLN. Dane osobowe Użytkownik podaje dobrowolnie w celu korzystania z usług świadczonych w ramach Serwisu w tym także wysyłania materiałów marketingowych na podany adres e-mail. Dane osobowe nie będą udostępniane podmiotom trzecim w celu realizacji ich działań marketingowych. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z Administratorem Bezpieczeństwa Informacji: abi@nextwebmedia.

Śledź medycyna24.pl na:

Logo twitterLogo flakerLogo blipLogo facebookRss logo

Nowinki

- 13 lp., 17:00 - 0 komentarzy

Panowie postrzegani są jako "silniejsza płeć" - tymczasem to właśnie oni powinni zwrócić zdecydowanie większą uwagę na swoje zdrowie. Naukowcy wskazują, że choć nie ma ku temu na razie uchwytnego powodu, to właśnie mężczyźni mają zwykle gorsze rokowania w chorobach nowotworowych.

Różnice nie są na szczęście duże, ale w przypadku tak groźnych chorób każda istotna statystycznie zmniejszona szansa przeżycia i wyleczenia powinna być wskazówką do baczniejszego przyglądania się swojemu zdrowiu.

Lifestyle

- 11 lp., 12:00 - 0 komentarzy

Już od kilku lat panuje moda na picie napojów "light" - ponieważ reklamowane są jako nie zawierające cukru, wiele osób sądzie, że są zdrowsze i nie zagrażają naszej sylwetce. Piją je nawet ci, którzy są na diecie i próbują schudnąć. Czy jednak rzeczywiście takie napoje są dla nas korzystne?

Amerykańscy naukowcy postanowili sprawdzić, jaki faktycznie wpływ ma picie "lightów" na organizm człowieka. Wyniki nie są zachęcające. Choć kalorii przyswajamy mniej, to jednak tyjemy - i zapadamy na choroby układu krążenia i cukrzycę.

Seks

- 27 cz., 12:00 - 0 komentarzy

W dziedzinie antykoncepcji od lat nie było już naprawdę przełomowego wynalazku. Udoskonala się obecnie stosowane metody, prowadzi się badania nad pigułkami o mniejszej zawartości hormonów - nadal jednak poruszamy się właściwie w jednym zakresie: antykoncepcji kobiecej.

Na temat "pigułki dla mężczyzn" naukowcy mówili już od lat, nie udało się jej jednak stworzyć. A raczej - nie udało się aż dotąd, bo w końcu pojawiła się realna szansa na wejście tej formy antykoncepcji na rynek.