abcZdrowie.plZdrowie.pl - serwis należy do sieci serwisów o zdrowiu polecamy:

Leki na zgagę przyczyną...zgagi

Leki stosowane w leczeniu zgagi i refluksu kwasu żołądkowego w rzeczywistości mogą powodować zgagę. W lipcowym numerze amerykańskiego magazynu Gastroenterologia opublikowano badania, z których wynika, że leki z grupy PPI (ang. proton pump inhibitor) w rzeczywistości przyczyniają się do powstawania zgagi, refluksu kwasu żołądkowego czy niestrawności. Tak przynajmniej działo się w przypadku zdrowych ochotników, którzy przez osiem tygodni brali lekarstwa w ramach badań naukowych. 

W badaniu wzięło udział 120 zdrowych osób. Część losowo wybranych pacjentów przez 12 tygodni otrzymywała placebo, część przez osiem tygodni zażywała lek z grupy PPI o nazwie Nexium, a przez kolejne cztery tygodnie – placebo.

Wyniki były zadziwiające. Aż 44 proc. pacjentów zażywających Nexium po ośmiu tygodniach skarżyło się na dolegliwości związane z produkcją kwasów żołądkowych. W grupie leczonej placebo takie problemy miało tylko 15 proc. osób. Według informacji opublikowanych w magazynie w tej chwili aż pięć proc. populacji krajów wysoko rozwiniętych zażywa leki z grupy PPI.

Jeszcze więcej osób korzysta z leków długoterminowych, choć powinny być przepisywane tylko wtedy, gdy pacjent cierpi na ciężkie refluksowe zapalenie przełyku (GERD) lub zażywa niesteroidowe leki przeciwzapalne, podrażniające żołądek, np. aspirynę. Z badań wynika jednak, że u jednej trzeciej pacjentów przyjmujących leki długoterminowe nie występuje żadne z wyżej wymienionych wskazań. 

Co więcej, leki są przepisywane bez żadnych dowodów na to, że choroba ma jakiś związek z wydzielaniem kwasów żołądkowych. Tymczasem leki z grupy PPI powodują zmniejszanie wydzielania kwasów. 

Leki z grupy PPI często są przepisywane zupełnie bezkrytycznie, dla bardzo szerokiej gamy objawów, nawet w przypadkach gdy ich lecznicze właściwości są wątpliwe – mówi dr Cristina Reimer z Uniwersytetu w Kopenhadze w Danii. – Tymczasem, jak wynika z naszych badań, zbyt swobodne przepisywanie tych leków może wywoływać chorobę, którą miały wyleczyć. 

Źródło: Forbes


Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
Administratorem danych osobowych Użytkownika Serwisu medycyna24.pl, przetwarzanych na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2002r. Nr 101, poz. 926) jest Nextweb Media Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, al. Stanów Zjednoczonych 26a, 03-964 Warszawa, posiadająca NIP: 9512259071, REGON 141506115, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy Rejestrowy pod numerem 0000311202, kapitał zakładowy w wysokości 50 000 PLN. Dane osobowe Użytkownik podaje dobrowolnie w celu korzystania z usług świadczonych w ramach Serwisu w tym także wysyłania materiałów marketingowych na podany adres e-mail. Dane osobowe nie będą udostępniane podmiotom trzecim w celu realizacji ich działań marketingowych. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z Administratorem Bezpieczeństwa Informacji: abi@nextwebmedia.

Śledź medycyna24.pl na:

Logo twitterLogo flakerLogo blipLogo facebookRss logo

Nowinki

- 13 lp., 17:00 - 0 komentarzy

Panowie postrzegani są jako "silniejsza płeć" - tymczasem to właśnie oni powinni zwrócić zdecydowanie większą uwagę na swoje zdrowie. Naukowcy wskazują, że choć nie ma ku temu na razie uchwytnego powodu, to właśnie mężczyźni mają zwykle gorsze rokowania w chorobach nowotworowych.

Różnice nie są na szczęście duże, ale w przypadku tak groźnych chorób każda istotna statystycznie zmniejszona szansa przeżycia i wyleczenia powinna być wskazówką do baczniejszego przyglądania się swojemu zdrowiu.

Lifestyle

- 11 lp., 12:00 - 0 komentarzy

Już od kilku lat panuje moda na picie napojów "light" - ponieważ reklamowane są jako nie zawierające cukru, wiele osób sądzie, że są zdrowsze i nie zagrażają naszej sylwetce. Piją je nawet ci, którzy są na diecie i próbują schudnąć. Czy jednak rzeczywiście takie napoje są dla nas korzystne?

Amerykańscy naukowcy postanowili sprawdzić, jaki faktycznie wpływ ma picie "lightów" na organizm człowieka. Wyniki nie są zachęcające. Choć kalorii przyswajamy mniej, to jednak tyjemy - i zapadamy na choroby układu krążenia i cukrzycę.

Seks

- 27 cz., 12:00 - 0 komentarzy

W dziedzinie antykoncepcji od lat nie było już naprawdę przełomowego wynalazku. Udoskonala się obecnie stosowane metody, prowadzi się badania nad pigułkami o mniejszej zawartości hormonów - nadal jednak poruszamy się właściwie w jednym zakresie: antykoncepcji kobiecej.

Na temat "pigułki dla mężczyzn" naukowcy mówili już od lat, nie udało się jej jednak stworzyć. A raczej - nie udało się aż dotąd, bo w końcu pojawiła się realna szansa na wejście tej formy antykoncepcji na rynek.