abcZdrowie.plZdrowie.pl - serwis należy do sieci serwisów o zdrowiu polecamy:

Łuszczyca groźniejsza, niż myślano

Osoby dotknięte łuszczycą są bardziej narażone na zawał serca i udar mózgu – alarmują specjaliści z Uniwersytetu w Miami i Yale. Bezwzględnie zalecają więc częste badania, a zwłaszcza regularną kontrolę poziomu cholesterolu i ciśnienia krwi. 
Łuszczyca to choroba skóry, która objawia się swędzącymi, czerwonymi plamami. Bywa bardzo uciążliwa, zwłaszcza od strony estetycznej, jednak stopień jej uciążliwości zależy od tego, jaki procent ciała został zaatakowany. Łuszczyca powstaje na skutek zaburzeń systemu odpornościowego, nie ma na nią lekarstwa, można jedynie łagodzić jej objawy. Wciąż jeszcze nie wiadomo dokładnie, co wywołuje łuszczycę; najnowsza hipoteza zakłada, że jej występowanie łączy się ze skłonnością do powstawania stanów zapalnych w organizmie. 

Stany zapalne w naczyniach krwionośnych ułatwiają odkładanie się w nich cholesterolu, co zmniejsza światło naczyń i je zwęża. Tym samym rozwija się arterioskleroza, a ryzyko zawału rośnie. 

Aby udowodnić ten związek, amerykańscy naukowcy przebadali 3326 osób z łuszczycą i – dla porównania – 2500 osób zdrowych. Chorzy na łuszczycę dwa razy częściej padali ofiarą arteriosklerozy i zawału serca. Średnio mieli też wyższy poziom cholesterolu, a ich naczynia krwionośne były w dużo gorszym stanie.

Oczywiście nie znaczy to, że łuszczyca jest główną i bezpośrednią przyczyną arteriosklerozy. Jednak jej związki z gromadzeniem cholesterolu w naczyniach krwionośnych nie podlegają wątpliwości. Stąd bezwzględne zalecenia dla osób z łuszczycą są następujące: powinny rzucić palenie, zacząć uprawiać sport, dbać o wagę i kontrolować poziom cholesterolu. Łuszczycy wprawdzie nie można wyleczyć, ale jej powikłaniom można skutecznie zapobiec.

Źródło: Guardian.co.uk

 

 

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
Administratorem danych osobowych Użytkownika Serwisu medycyna24.pl, przetwarzanych na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2002r. Nr 101, poz. 926) jest Nextweb Media Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, al. Stanów Zjednoczonych 26a, 03-964 Warszawa, posiadająca NIP: 9512259071, REGON 141506115, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy Rejestrowy pod numerem 0000311202, kapitał zakładowy w wysokości 50 000 PLN. Dane osobowe Użytkownik podaje dobrowolnie w celu korzystania z usług świadczonych w ramach Serwisu w tym także wysyłania materiałów marketingowych na podany adres e-mail. Dane osobowe nie będą udostępniane podmiotom trzecim w celu realizacji ich działań marketingowych. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z Administratorem Bezpieczeństwa Informacji: abi@nextwebmedia.

Śledź medycyna24.pl na:

Logo twitterLogo flakerLogo blipLogo facebookRss logo

Nowinki

- 13 lp., 17:00 - 0 komentarzy

Panowie postrzegani są jako "silniejsza płeć" - tymczasem to właśnie oni powinni zwrócić zdecydowanie większą uwagę na swoje zdrowie. Naukowcy wskazują, że choć nie ma ku temu na razie uchwytnego powodu, to właśnie mężczyźni mają zwykle gorsze rokowania w chorobach nowotworowych.

Różnice nie są na szczęście duże, ale w przypadku tak groźnych chorób każda istotna statystycznie zmniejszona szansa przeżycia i wyleczenia powinna być wskazówką do baczniejszego przyglądania się swojemu zdrowiu.

Lifestyle

- 11 lp., 12:00 - 0 komentarzy

Już od kilku lat panuje moda na picie napojów "light" - ponieważ reklamowane są jako nie zawierające cukru, wiele osób sądzie, że są zdrowsze i nie zagrażają naszej sylwetce. Piją je nawet ci, którzy są na diecie i próbują schudnąć. Czy jednak rzeczywiście takie napoje są dla nas korzystne?

Amerykańscy naukowcy postanowili sprawdzić, jaki faktycznie wpływ ma picie "lightów" na organizm człowieka. Wyniki nie są zachęcające. Choć kalorii przyswajamy mniej, to jednak tyjemy - i zapadamy na choroby układu krążenia i cukrzycę.

Seks

- 27 cz., 12:00 - 0 komentarzy

W dziedzinie antykoncepcji od lat nie było już naprawdę przełomowego wynalazku. Udoskonala się obecnie stosowane metody, prowadzi się badania nad pigułkami o mniejszej zawartości hormonów - nadal jednak poruszamy się właściwie w jednym zakresie: antykoncepcji kobiecej.

Na temat "pigułki dla mężczyzn" naukowcy mówili już od lat, nie udało się jej jednak stworzyć. A raczej - nie udało się aż dotąd, bo w końcu pojawiła się realna szansa na wejście tej formy antykoncepcji na rynek.