abcZdrowie.plZdrowie.pl - serwis należy do sieci serwisów o zdrowiu polecamy:

Łuszczycę można leczyć w domu

Badania holenderskich naukowców dowiodły, że łuszczycę tak samo skutecznie, jak w szpitalu, można leczyć w domu. Chodzi o naświetlania lampą UV, które dotąd uważano za bezpieczne tylko w warunkach szpitalnych. Łuszczyca to wyjątkowo uciążliwa choroba skóry, która objawia się swędzącymi, zaczerwienionymi plamami. Leczy się ją najczęściej za pomocą sterydowych maści nawilżających z dodatkiem witamin lub tabletek, które mają modyfikować i wzmacniać działanie układu odpornościowego (to jego dysfunkcje w głównej mierze odpowiadają za powstawanie łuszczycy). Pomaga też światło – zarówno słońce, jak i specjalne, lecznicze naświetlania lampami UV. Jak dotąd lekarze obawiali się skutków ubocznych takiej terapii, zwłaszcza gdyby była ona przeprowadzana bez nadzoru lekarza, w warunkach domowych.

Jednak pacjenci z łuszczycą narzekają na czasochłonność takiej terapii – niekiedy przez kilka miesięcy musieli jeździć do szpitala dwa lub trzy razy w tygodniu. Przeniesienie naświetlań do domu to nie tylko oszczędność czasu, lecz także duża wygoda dla pacjentów. Lekarze jednak długo się temu sprzeciwiali. Choć lampy UV do użytku domowego pojawiały się już w 1970 roku, większość specjalistów ostrzegała przed ich samodzielnym użyciem. Obawiano się między innymi poparzeń, przyspieszonego starzenia się skóry, a nawet raka.

Jednak zakrojone na szeroką skalę porównawcze badania holenderskich pacjentów z łuszczycą dowiodły, że stosowanie lamp UV w domu jest tak samo bezpieczne, jak w szpitalu. Mało tego, jest nawet bardziej efektywne! Po naświetlaniach w domu wyraźną poprawę odczuło osiemdziesięciu dwóch na stu badanych, a po tych samych zabiegach w klinice – tylko siedemdziesięciu dziewięciu na stu. Być może wpływ na ten wynik miał dużo większy komfort, z jakim chorzy mieli do czynienia w swoich własnych domach. Efekty uboczne terapii domowej wcale nie były gorsze. Wprawdzie zdarzyło się sześć poparzeń wymagających prostego opatrunku (na sto), ale jest to wynik porównywalny z analogicznymi przypadkami w szpitalu.

Badania te zostały opublikowane w British Medical Journal i od razu wywołały duże zainteresowanie ze strony populacji chorych na łuszczycę. Specjaliści podkreślają – można leczyć się w domu, ale trzeba pamiętać, aby nigdy nie przekraczać dawek promieniowania zaleconych przez lekarza. Ważne są też regularne kontrole lamp – lecząc się w domu, musimy mieć pewność, że używamy do tego w pełni profesjonalnego sprzętu.

Źródło: http://guardian.co.uk

Dermatolog: Warszawa Gdańsk Wrocław Poznań Kraków

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
Administratorem danych osobowych Użytkownika Serwisu medycyna24.pl, przetwarzanych na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2002r. Nr 101, poz. 926) jest Nextweb Media Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, al. Stanów Zjednoczonych 26a, 03-964 Warszawa, posiadająca NIP: 9512259071, REGON 141506115, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy Rejestrowy pod numerem 0000311202, kapitał zakładowy w wysokości 50 000 PLN. Dane osobowe Użytkownik podaje dobrowolnie w celu korzystania z usług świadczonych w ramach Serwisu w tym także wysyłania materiałów marketingowych na podany adres e-mail. Dane osobowe nie będą udostępniane podmiotom trzecim w celu realizacji ich działań marketingowych. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z Administratorem Bezpieczeństwa Informacji: abi@nextwebmedia.

Śledź medycyna24.pl na:

Logo twitterLogo flakerLogo blipLogo facebookRss logo

Nowinki

- 13 lp., 17:00 - 0 komentarzy

Panowie postrzegani są jako "silniejsza płeć" - tymczasem to właśnie oni powinni zwrócić zdecydowanie większą uwagę na swoje zdrowie. Naukowcy wskazują, że choć nie ma ku temu na razie uchwytnego powodu, to właśnie mężczyźni mają zwykle gorsze rokowania w chorobach nowotworowych.

Różnice nie są na szczęście duże, ale w przypadku tak groźnych chorób każda istotna statystycznie zmniejszona szansa przeżycia i wyleczenia powinna być wskazówką do baczniejszego przyglądania się swojemu zdrowiu.

Lifestyle

- 11 lp., 12:00 - 0 komentarzy

Już od kilku lat panuje moda na picie napojów "light" - ponieważ reklamowane są jako nie zawierające cukru, wiele osób sądzie, że są zdrowsze i nie zagrażają naszej sylwetce. Piją je nawet ci, którzy są na diecie i próbują schudnąć. Czy jednak rzeczywiście takie napoje są dla nas korzystne?

Amerykańscy naukowcy postanowili sprawdzić, jaki faktycznie wpływ ma picie "lightów" na organizm człowieka. Wyniki nie są zachęcające. Choć kalorii przyswajamy mniej, to jednak tyjemy - i zapadamy na choroby układu krążenia i cukrzycę.

Seks

- 27 cz., 12:00 - 0 komentarzy

W dziedzinie antykoncepcji od lat nie było już naprawdę przełomowego wynalazku. Udoskonala się obecnie stosowane metody, prowadzi się badania nad pigułkami o mniejszej zawartości hormonów - nadal jednak poruszamy się właściwie w jednym zakresie: antykoncepcji kobiecej.

Na temat "pigułki dla mężczyzn" naukowcy mówili już od lat, nie udało się jej jednak stworzyć. A raczej - nie udało się aż dotąd, bo w końcu pojawiła się realna szansa na wejście tej formy antykoncepcji na rynek.