abcZdrowie.plZdrowie.pl - serwis należy do sieci serwisów o zdrowiu polecamy:

Naukowcy zidentyfikowali gen odpowiedzialny za raka jajników

Międzynarodowy zespół badaczy przebadał DNA 17 000 kobiet. Odkrył dwa warianty uszkodzenia DNA zwiększające ryzyko zachorowania na raka o 40%. 15% Angielek ma je oba.

Rak jajnika jest piątym rodzajem nowotworu, na który najczęściej chorują kobiety w Wielkiej Brytanii. Co roku diagnozowanych jest 6800 nowych przypadków. Co roku umiera 4300 kobiet.

Geny BRCA1 i BRCA2, które powodują raka piersi, znacząco zwiększają ryzyko raka jajników. Jednak zmiany w tych genach są rzadkie i występują tylko u 5% kobiet. Dlatego badacze szukali innych zmian genetycznych u 1810 kobiet chorych na nowotwór jajników i 2535 zdrowych kobiet.

Analiza 2,5 miliona zmian w kodzie genetycznym pozwoliła odkryć pojedynczy polimorfizm nukleotydu (single nucleotide polymorphisms – SNP), który z błędem zapisany powoduje wzrost ryzyka zachorowania na raka jajników u niektórych kobiet.

Po raz pierwszy naukowcy znaleźli powiązanie SNP z rakiem jajnika. Każdy człowiek ma 23 pary chromosomów, jeden z każdej pary dziedziczony od każdego z rodziców. SNP znajduje się w chromosomie 9. Ryzyko rozwoju raka jajników u kobiet z uszkodzeniem obu chromosomów wynosi 14 do 1000 w porównaniu z 10 na 1000, które ich nie mają. Jeden wadliwy wariant zwiększa ryzyko zachorowania do 12 przypadków na 1000.

Doktor Lesley Walker, dyrektor informacyjny Cancer Research UK, powiedziała: Jest to ważne odkrycie. Badania te torują drogę naukowcom do odkrycia jeszcze większej liczby genów związanych z rakiem jajników i mogą prowadzić do nowego podejścia w leczeniu choroby i jej zapobiegania.

Źródło: News.bbc.co.uk

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
Administratorem danych osobowych Użytkownika Serwisu medycyna24.pl, przetwarzanych na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2002r. Nr 101, poz. 926) jest Nextweb Media Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, al. Stanów Zjednoczonych 26a, 03-964 Warszawa, posiadająca NIP: 9512259071, REGON 141506115, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy Rejestrowy pod numerem 0000311202, kapitał zakładowy w wysokości 50 000 PLN. Dane osobowe Użytkownik podaje dobrowolnie w celu korzystania z usług świadczonych w ramach Serwisu w tym także wysyłania materiałów marketingowych na podany adres e-mail. Dane osobowe nie będą udostępniane podmiotom trzecim w celu realizacji ich działań marketingowych. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z Administratorem Bezpieczeństwa Informacji: abi@nextwebmedia.

Śledź medycyna24.pl na:

Logo twitterLogo flakerLogo blipLogo facebookRss logo

Nowinki

- 13 lp., 17:00 - 0 komentarzy

Panowie postrzegani są jako "silniejsza płeć" - tymczasem to właśnie oni powinni zwrócić zdecydowanie większą uwagę na swoje zdrowie. Naukowcy wskazują, że choć nie ma ku temu na razie uchwytnego powodu, to właśnie mężczyźni mają zwykle gorsze rokowania w chorobach nowotworowych.

Różnice nie są na szczęście duże, ale w przypadku tak groźnych chorób każda istotna statystycznie zmniejszona szansa przeżycia i wyleczenia powinna być wskazówką do baczniejszego przyglądania się swojemu zdrowiu.

Lifestyle

- 11 lp., 12:00 - 0 komentarzy

Już od kilku lat panuje moda na picie napojów "light" - ponieważ reklamowane są jako nie zawierające cukru, wiele osób sądzie, że są zdrowsze i nie zagrażają naszej sylwetce. Piją je nawet ci, którzy są na diecie i próbują schudnąć. Czy jednak rzeczywiście takie napoje są dla nas korzystne?

Amerykańscy naukowcy postanowili sprawdzić, jaki faktycznie wpływ ma picie "lightów" na organizm człowieka. Wyniki nie są zachęcające. Choć kalorii przyswajamy mniej, to jednak tyjemy - i zapadamy na choroby układu krążenia i cukrzycę.

Seks

- 27 cz., 12:00 - 0 komentarzy

W dziedzinie antykoncepcji od lat nie było już naprawdę przełomowego wynalazku. Udoskonala się obecnie stosowane metody, prowadzi się badania nad pigułkami o mniejszej zawartości hormonów - nadal jednak poruszamy się właściwie w jednym zakresie: antykoncepcji kobiecej.

Na temat "pigułki dla mężczyzn" naukowcy mówili już od lat, nie udało się jej jednak stworzyć. A raczej - nie udało się aż dotąd, bo w końcu pojawiła się realna szansa na wejście tej formy antykoncepcji na rynek.