abcZdrowie.plZdrowie.pl - serwis należy do sieci serwisów o zdrowiu polecamy:

Neurony lustrzane odpowiedzialne za empatię?

Chyba każdy zastanawiał się kiedyś w swoim życiu, w jaki sposób odczuwamy empatię i dlaczego czasem czujemy się, jakbyśmy potrafili czytać w myślach drugiej osoby, a ona w naszych. Być może na to pytanie odpowie teraz nie filozofia, ale medycyna.

Badaczom z UCLA udało się bezpośrednio zarejestrować aktywność neuronów lustrzanych.

Czym są neurony lustrzane? Te grupy komórek zostały po raz pierwszy zaobserwowane u małp. Naukowcy, jeszcze w latach 80. i 90. odkryli, że u małp uaktywnia się pewna, ta sama, grupa komórek niezależnie od tego, czy małpa sama sięga po pożywienie, czy też obserwuje ten gest u kogoś innego. Neurony lustrzane umożliwiają więc "odczytywanie" i "odtwarzanie" czynności mózgu innego osobnika.

Dotyczy to również odczytywania emocji. Badania przeprowadzone na osobach ze stwierdzonym uszkodzeniem ciała migdałowatego wykazały, że nie tylko nie regują one na sytuacje normalnie wywołujące lęk - ale nie potrafią również rozpoznawać tej emocji u innych ludzi.

Problemem był dotąd brak bezpośrednich dowodów na istnienie takich struktur u ludzi. Wykazywano je tylko w sposób pośredni, co utrudniało oczywiście prowadzenie badań nad ich właściwościami.

W kwietniowym numerze Current Biology, dr Itzhak Fried, profesor neurochirurgii, psychiatrii i nauk biobehawioralnych w UCLA, opublikował wraz z zespołem pozytywny wynik próby pierwszej bezpośredniej rejestracji aktywności neuronów lustrzanych w strukturach mózgu ludzkiego.

Naukowcy zarejestrowli zarówno pojedyncze komórki, jak i aktywności wielu komórek - co ciekawe, również w obszarach odpowiedzialnych za pamięć. Udało się także rozróżnić odpowiedź neuronów na faktyczne wykonanie danej czynności, jak też na jej zaniechanie.

Dane udało się zdobyć bezpośrednio ze wszczepionych do mózgów pacjentów elektrod. Ich lokalizacja miała uzasadnienie wyłącznie kliniczne - były to bowiem osoby cierpiące na padaczkę, skierowane do identyfikacji poszczególnych jej ognisk bezpośrednio za pomocą wszczepionych elektrod. 21 pacjentów zgodziło się dodatkowo, aby podczas właściwego badania przeprowadzić też próbę zarejestrowania aktywności neuronów lustrzanych.

Dzięki aktywnej współpracy ze strony pacjentów, udało się zlokalizować wiele grup neuronów lustrzanych, obecnych w różnych strukturach odpowiedzialnych między innymi za pamięć czy ruch.

Znaczenie tych badań może być bardzo duże w przypadku zaburzeń ze spektrum autyzmu, gdzie występują właśnie problemy w komunikacji werbalnej, niewerbalnej, oraz odczuwaniu empatii. Możliwe jest, że głębsze zrozumienie systemu neuronów lustrzanych pozwoli opracować metody korekty tych zaburzeń, dotąd niestety leczonych tylko na poziomie psychologicznym.

źródło: sciencedaily.com

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
Administratorem danych osobowych Użytkownika Serwisu medycyna24.pl, przetwarzanych na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2002r. Nr 101, poz. 926) jest Nextweb Media Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, al. Stanów Zjednoczonych 26a, 03-964 Warszawa, posiadająca NIP: 9512259071, REGON 141506115, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy Rejestrowy pod numerem 0000311202, kapitał zakładowy w wysokości 50 000 PLN. Dane osobowe Użytkownik podaje dobrowolnie w celu korzystania z usług świadczonych w ramach Serwisu w tym także wysyłania materiałów marketingowych na podany adres e-mail. Dane osobowe nie będą udostępniane podmiotom trzecim w celu realizacji ich działań marketingowych. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z Administratorem Bezpieczeństwa Informacji: abi@nextwebmedia.

Śledź medycyna24.pl na:

Logo twitterLogo flakerLogo blipLogo facebookRss logo

Nowinki

- 13 lp., 17:00 - 0 komentarzy

Panowie postrzegani są jako "silniejsza płeć" - tymczasem to właśnie oni powinni zwrócić zdecydowanie większą uwagę na swoje zdrowie. Naukowcy wskazują, że choć nie ma ku temu na razie uchwytnego powodu, to właśnie mężczyźni mają zwykle gorsze rokowania w chorobach nowotworowych.

Różnice nie są na szczęście duże, ale w przypadku tak groźnych chorób każda istotna statystycznie zmniejszona szansa przeżycia i wyleczenia powinna być wskazówką do baczniejszego przyglądania się swojemu zdrowiu.

Lifestyle

- 11 lp., 12:00 - 0 komentarzy

Już od kilku lat panuje moda na picie napojów "light" - ponieważ reklamowane są jako nie zawierające cukru, wiele osób sądzie, że są zdrowsze i nie zagrażają naszej sylwetce. Piją je nawet ci, którzy są na diecie i próbują schudnąć. Czy jednak rzeczywiście takie napoje są dla nas korzystne?

Amerykańscy naukowcy postanowili sprawdzić, jaki faktycznie wpływ ma picie "lightów" na organizm człowieka. Wyniki nie są zachęcające. Choć kalorii przyswajamy mniej, to jednak tyjemy - i zapadamy na choroby układu krążenia i cukrzycę.

Seks

- 27 cz., 12:00 - 0 komentarzy

W dziedzinie antykoncepcji od lat nie było już naprawdę przełomowego wynalazku. Udoskonala się obecnie stosowane metody, prowadzi się badania nad pigułkami o mniejszej zawartości hormonów - nadal jednak poruszamy się właściwie w jednym zakresie: antykoncepcji kobiecej.

Na temat "pigułki dla mężczyzn" naukowcy mówili już od lat, nie udało się jej jednak stworzyć. A raczej - nie udało się aż dotąd, bo w końcu pojawiła się realna szansa na wejście tej formy antykoncepcji na rynek.