abcZdrowie.plZdrowie.pl - serwis należy do sieci serwisów o zdrowiu polecamy:

Ogniska miażdżycowe u dzieci i młodzieży

Już u dzieci i młodzieży cierpiącej z powodu otyłości lub cukrzycy typu 2 można wykryć zmiany świadczące o ryzyku zapadalności w przyszłości na choroby serca. Naukowcy ze Szpitala Dziecięcego w Cincinnati użyli badań USG w celu zbadania obecności zwyrodnień w postaci nagromadzonych lipidów w tętnicy szyjnej. W porównaniu ze stanem tętnic u zdrowych dzieci o prawidłowej wadze, w badanych grupach zaobserwowano zgrubienie tętnic i ich usztywnienie. Obie te cechy są czynnikami ryzyka wystąpienia ataków serca i udarów u dorosłych.

Dowody na to, że już w tak młodym wieku pojawiać się mogą zmiany w postaci płytek miażdżycowych, wzbudzają obawy, że obserwowana dziś epidemia otyłości wśród dzieci znajdzie w przyszłości odzwierciedlenie w statystykach zapadalności na choroby serca i naczyń krwionośnych. Zmiany typu miażdżycowego postępują wraz z wiekiem. Oznacza to, że skoro pierwsze objawy pojawiają się tak wcześnie, należy się spodziewać wzrostu zapadalności na choroby związane z miażdżycą. Badacze komentują, że pokolenie obecnych dzieci i nastolatków może być pierwszym, którego średnia długość życia będzie krótsza niż długość życia pokolenia ich rodziców.

U badanych cierpiących na otyłość lub cukrzycę typu 2 zaobserwowano również inne objawy zaliczane do czynników ryzyka chorób serca: podwyższone ciśnienie oraz cholesterol. Odkrycie jest o tyle niepokojące, że oznacza, iż poprawa stylu życia w późniejszym wieku może być już niewystarczająca i nieskuteczna. Okazuje się bowiem, że zmiany fizjologiczne związane z otyłością, takie jak uszkodzenia tętnic, następują na długo przed pojawieniem się pierwszych objawów chorób związanych z otyłością.

Źródło: WebMD

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.

Śledź medycyna24.pl na:

Logo twitterLogo flakerLogo blipLogo facebookRss logo

Nowinki

- 02 wrz., 09:00 - 0 komentarzy

Mężczyźni częśćiej chorują na serce - taka jest powszechnie panująca w społeczeństwie opinia. Rzeczywiście, może się okazać całkiem słuszna. Naukowcy stwierdzili niedawno, że oprócz stresu i siedzącego trybu życia, jest jeszcze jeden ważny czynnik, zwiększający ryzyko chorób serca u mężczyzn.

Niestety, można walczyć z nadwagą czy łagodzić stres, ale tego czynnika żaden z panów nie jest w stanie wyeliminować. Chodzi bowiem o... chromosom Y.

Lifestyle

- 02 wrz., 09:00 - 0 komentarzy

Mężczyźni częśćiej chorują na serce - taka jest powszechnie panująca w społeczeństwie opinia. Rzeczywiście, może się okazać całkiem słuszna. Naukowcy stwierdzili niedawno, że oprócz stresu i siedzącego trybu życia, jest jeszcze jeden ważny czynnik, zwiększający ryzyko chorób serca u mężczyzn.

Niestety, można walczyć z nadwagą czy łagodzić stres, ale tego czynnika żaden z panów nie jest w stanie wyeliminować. Chodzi bowiem o... chromosom Y.

Seks

- 01 wrz., 10:00 - 0 komentarzy

Narodziny dziecka to wyjątkowe wydarzenie w życiu każdej kobiety. Przez długi czas rodzące kobiety traktowane były w szpitalach jak osoby chore i podlegały nieustannej kontroli lekarskiej, z podawaniem leków włącznie. Obecnie na szczęście to się powoli zmienia.

Natura wyposażyła rodzącą kobietę w system wytwarzania hormonów, które pomagają jej przejść przez ten trudny moment. Nad ich działaniem może czuwać położna, praktycznie nie angażując w cały proces medycyny.