abcZdrowie.plZdrowie.pl - serwis należy do sieci serwisów o zdrowiu polecamy:

Pacjenci w szpitalach dostaną identyfikatory

Niedługo pacjenci przyjmowani do szpitala dostawać będą obowiązkowo opaski na nadgarstek, zawierające podstawowe dane identyfikujące - imię, nazwisko, data urodzenia, nazwa oddziału, na którym są hospitalizowani. Taki obowiązek nakłada na szpitale nowo uchwalone prawo.

Przyjęta przez Sejm ustawa o działalności leczniczej czeka jeszcze na podpis prezydenta, jej ustalenia jednak w niektórych szpitalach już funkcjonują. Jednoznaczna identyfikacja pozwala bowiem unikać pomyłek, np. przy podawaniu leków.

W tej chwili standardem jest, że pacjenta identyfkuje się "po łóżku" oraz po prostu pytając o nazwisko. System te ma jednak sporo wad i nie sprawdza się np. w przypadku pacjentów z demencją, Alzheimerem, czy u dzieci. Konieczne jest więc opracowanie bardziej jednoznacznego sposobu.

Na zachodzie są kody kreskowe.

Wiele szpitali na świecie stosuje bardzo prosty system: pacjent ma opaskę z kodem kreskowym, ten sam kod znajduje się na przydzielonych mu lekach - i przed podaniem sprawdza się po prostu, czy oba kody są zgodne. Podobnie będzie to wyglądać w Polsce.

Zgodnie z nowymi przepisami, znak identyfikacyjny pacjenta ma zawierać informacje pozwalające na ustalenie jego imienia i nazwiska, daty urodzenia - ale podane w takiej postaci, aby nie było możliwe ustalenie jego tożsamości przez osoby postronne. Kody kreskowe bardzo dobrze spełniają te warunki.

Niektóre szpitale już stosują podobne metody.

Część klinik i szpitali dawno już zauważyła problemy wynikające z niejednoznacznej identyfikacji pacjenta i wprowadzono w nich identyfikatory. Dane są na nich jednak w tej chwili przeważnie podawane w postaci jawnej - tzn. imię, nazwisko, data urodzenia, oddział.

Wdrożenie nałożonych przez ustawę obowiązków nie powinno jednak być skomplikowane. Firmy teleinformatyczne posiadają podobne rozwiązania, mogą więc je zacząć wdrażać od początku obowiązywania ustawy.

źródło: PAP

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
Administratorem danych osobowych Użytkownika Serwisu medycyna24.pl, przetwarzanych na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2002r. Nr 101, poz. 926) jest Nextweb Media Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, al. Stanów Zjednoczonych 26a, 03-964 Warszawa, posiadająca NIP: 9512259071, REGON 141506115, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy Rejestrowy pod numerem 0000311202, kapitał zakładowy w wysokości 50 000 PLN. Dane osobowe Użytkownik podaje dobrowolnie w celu korzystania z usług świadczonych w ramach Serwisu w tym także wysyłania materiałów marketingowych na podany adres e-mail. Dane osobowe nie będą udostępniane podmiotom trzecim w celu realizacji ich działań marketingowych. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z Administratorem Bezpieczeństwa Informacji: abi@nextwebmedia.

Śledź medycyna24.pl na:

Logo twitterLogo flakerLogo blipLogo facebookRss logo

Nowinki

- 13 lp., 17:00 - 0 komentarzy

Panowie postrzegani są jako "silniejsza płeć" - tymczasem to właśnie oni powinni zwrócić zdecydowanie większą uwagę na swoje zdrowie. Naukowcy wskazują, że choć nie ma ku temu na razie uchwytnego powodu, to właśnie mężczyźni mają zwykle gorsze rokowania w chorobach nowotworowych.

Różnice nie są na szczęście duże, ale w przypadku tak groźnych chorób każda istotna statystycznie zmniejszona szansa przeżycia i wyleczenia powinna być wskazówką do baczniejszego przyglądania się swojemu zdrowiu.

Lifestyle

- 11 lp., 12:00 - 0 komentarzy

Już od kilku lat panuje moda na picie napojów "light" - ponieważ reklamowane są jako nie zawierające cukru, wiele osób sądzie, że są zdrowsze i nie zagrażają naszej sylwetce. Piją je nawet ci, którzy są na diecie i próbują schudnąć. Czy jednak rzeczywiście takie napoje są dla nas korzystne?

Amerykańscy naukowcy postanowili sprawdzić, jaki faktycznie wpływ ma picie "lightów" na organizm człowieka. Wyniki nie są zachęcające. Choć kalorii przyswajamy mniej, to jednak tyjemy - i zapadamy na choroby układu krążenia i cukrzycę.

Seks

- 27 cz., 12:00 - 0 komentarzy

W dziedzinie antykoncepcji od lat nie było już naprawdę przełomowego wynalazku. Udoskonala się obecnie stosowane metody, prowadzi się badania nad pigułkami o mniejszej zawartości hormonów - nadal jednak poruszamy się właściwie w jednym zakresie: antykoncepcji kobiecej.

Na temat "pigułki dla mężczyzn" naukowcy mówili już od lat, nie udało się jej jednak stworzyć. A raczej - nie udało się aż dotąd, bo w końcu pojawiła się realna szansa na wejście tej formy antykoncepcji na rynek.