abcZdrowie.plZdrowie.pl - serwis należy do sieci serwisów o zdrowiu polecamy:

Psychoterapeuta - zawód medyczny?

Czy psychoterapia powinna być klasyfikowana jako zawód medyczny? W tej chwili w kraju panuje pewien bałagan: pacjenci są często przekonani, że idą do lekarza - ale psychoterapeutami zostają zarówno absolwenci medycyny, jak i socjologii, pedagogiki, resocjalizacji, czy nawet filozofii.

Projekt nowych przepisów może to zmienić - czy jednak rzeczywiście na korzyść pacjenta? Dostęp do psychoterapii, po wprowadzeniu planowanych obostrzeń, stanie się prawdopodobnie znacznie trudniejszy.

Projekt ustawy o niektórych zawodach medycznych i zasadach uzyskiwania tytułu specjalisty w innych dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia zakłada, że osoby chcące wykonywać zawód psychoterapeuty, musiałyby uzyskać odpowiedni certyfikat. Wydawać ma go Polskie Towarzystwo Psychiatryczne i Polskie Towarzystwo Psychologiczne, po uprzedniej weryfikacji umiejętności.

Przepisy niosą jednak za sobą bardziej drastyczne konsekwencje.

Prawo do wykonywania zawodu psychoterapeuty utracić mogą wszyscy, którzy nie posiadają kierunkowego wykształcenia. Nadal pracować będą mogli tylko absolwenci niektórych kierunków humanistycznych, jednak po wcześniejszym przejściu odpowiedniego szkolenia i uzyskaniu certyfikatu.

Zwolennicy nowej ustawy uważają, że jest to jedyny sposób na wytyczenie standardów i dopilnowanie, aby psychoterapeuci byli osobami wykwalifikowanymi, rzeczywiście pomagającymi swoim klientom.

Sami zainteresowani stawiają jednak zarzut monopolizacji.

Skupieni w Polskiej Federacji Psychoterapii terapeuci uważają, że błędem jest zaliczanie ich ściśle do zawodów medycznych. W przypadku ich rodzaju pracy bowiem, często bardzo duże znaczenie ma wiedza wykraczająca poza ramy psychologii - stąd właśnie w zawodzie wiele osób, które ukończyły różne kierunki humanistyczne.

Jeśli przepisy wejdą w życie, pacjenci już teraz mający często problem ze znalezieniem odpowiedniego terapeuty, pozostaną w dużej części bez pomocy.

Kontrola rzetelności - czy dostępność usługi? Przed takim dylematem może stanąć rząd, zastanawiając się nad przyszłym kształtem ustawy.

źródło: Rynek Zdrowia

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
Administratorem danych osobowych Użytkownika Serwisu medycyna24.pl, przetwarzanych na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2002r. Nr 101, poz. 926) jest Nextweb Media Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, al. Stanów Zjednoczonych 26a, 03-964 Warszawa, posiadająca NIP: 9512259071, REGON 141506115, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy Rejestrowy pod numerem 0000311202, kapitał zakładowy w wysokości 50 000 PLN. Dane osobowe Użytkownik podaje dobrowolnie w celu korzystania z usług świadczonych w ramach Serwisu w tym także wysyłania materiałów marketingowych na podany adres e-mail. Dane osobowe nie będą udostępniane podmiotom trzecim w celu realizacji ich działań marketingowych. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z Administratorem Bezpieczeństwa Informacji: abi@nextwebmedia.

Śledź medycyna24.pl na:

Logo twitterLogo flakerLogo blipLogo facebookRss logo

Nowinki

- 13 lp., 17:00 - 0 komentarzy

Panowie postrzegani są jako "silniejsza płeć" - tymczasem to właśnie oni powinni zwrócić zdecydowanie większą uwagę na swoje zdrowie. Naukowcy wskazują, że choć nie ma ku temu na razie uchwytnego powodu, to właśnie mężczyźni mają zwykle gorsze rokowania w chorobach nowotworowych.

Różnice nie są na szczęście duże, ale w przypadku tak groźnych chorób każda istotna statystycznie zmniejszona szansa przeżycia i wyleczenia powinna być wskazówką do baczniejszego przyglądania się swojemu zdrowiu.

Lifestyle

- 11 lp., 12:00 - 0 komentarzy

Już od kilku lat panuje moda na picie napojów "light" - ponieważ reklamowane są jako nie zawierające cukru, wiele osób sądzie, że są zdrowsze i nie zagrażają naszej sylwetce. Piją je nawet ci, którzy są na diecie i próbują schudnąć. Czy jednak rzeczywiście takie napoje są dla nas korzystne?

Amerykańscy naukowcy postanowili sprawdzić, jaki faktycznie wpływ ma picie "lightów" na organizm człowieka. Wyniki nie są zachęcające. Choć kalorii przyswajamy mniej, to jednak tyjemy - i zapadamy na choroby układu krążenia i cukrzycę.

Seks

- 27 cz., 12:00 - 0 komentarzy

W dziedzinie antykoncepcji od lat nie było już naprawdę przełomowego wynalazku. Udoskonala się obecnie stosowane metody, prowadzi się badania nad pigułkami o mniejszej zawartości hormonów - nadal jednak poruszamy się właściwie w jednym zakresie: antykoncepcji kobiecej.

Na temat "pigułki dla mężczyzn" naukowcy mówili już od lat, nie udało się jej jednak stworzyć. A raczej - nie udało się aż dotąd, bo w końcu pojawiła się realna szansa na wejście tej formy antykoncepcji na rynek.