abcZdrowie.plZdrowie.pl - serwis należy do sieci serwisów o zdrowiu polecamy:

Symptomy raka szyjki macicy

Nowe spojrzenie na raka szyjki macicy, szósty w kolejności nowotwór atakujący mieszkanki Irlandii, zaproponowali ostatnio tamtejsi naukowcy.Specjaliści z The Women’s Health Council, organizacji zajmującej się zdrowiem Irlandek, przyjrzeli się również dostępnym metodom leczenia tego nowotworu.

Kobiety chore na raka szyjki macicy mają tylko 32 procent szans na przeżycie pierwszych pięciu lat od pojawienia się choroby, jeśli choroba będzie wykryta w zaawansowanym stadium. Pięć lat życia zyskuje natomiast 82 procent kobiet, których nowotwór wykryto we wczesnym stadium.

Według WHC świadomość symptomów choroby pozwoli na wcześniejsze wykrywanie niebezpiecznego rodzaju raka.

- Kobiety muszą wiedzieć, jakie sygnały są szczególnie niepokojące – mówi Geraldine Luddy, szef organizacji. – Najczęstszy objaw raka szyjki macicy to krwawienie z pochwy, zwłaszcza w wieku pomenopauzalnym.

Inne symptomy choroby to:
- Niewiadomego pochodzenia bóle brzucha, pleców lub nóg.
- Ból i krwawienie podczas stosunków płciowych lub oddawania moczu.
- Problemy z wypróżnianiem, zwłaszcza zatwardzenie.
- Utrata wagi.
- Powiększona lub spuchnięta macica.

Źródło: Irishhealth.com

Zobacz także:

Kwas foliowy zapobiega rakowi szyjki macicy

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
Administratorem danych osobowych Użytkownika Serwisu medycyna24.pl, przetwarzanych na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2002r. Nr 101, poz. 926) jest Nextweb Media Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, al. Stanów Zjednoczonych 26a, 03-964 Warszawa, posiadająca NIP: 9512259071, REGON 141506115, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy Rejestrowy pod numerem 0000311202, kapitał zakładowy w wysokości 50 000 PLN. Dane osobowe Użytkownik podaje dobrowolnie w celu korzystania z usług świadczonych w ramach Serwisu w tym także wysyłania materiałów marketingowych na podany adres e-mail. Dane osobowe nie będą udostępniane podmiotom trzecim w celu realizacji ich działań marketingowych. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z Administratorem Bezpieczeństwa Informacji: abi@nextwebmedia.

Śledź medycyna24.pl na:

Logo twitterLogo flakerLogo blipLogo facebookRss logo

Nowinki

- 13 lp., 17:00 - 0 komentarzy

Panowie postrzegani są jako "silniejsza płeć" - tymczasem to właśnie oni powinni zwrócić zdecydowanie większą uwagę na swoje zdrowie. Naukowcy wskazują, że choć nie ma ku temu na razie uchwytnego powodu, to właśnie mężczyźni mają zwykle gorsze rokowania w chorobach nowotworowych.

Różnice nie są na szczęście duże, ale w przypadku tak groźnych chorób każda istotna statystycznie zmniejszona szansa przeżycia i wyleczenia powinna być wskazówką do baczniejszego przyglądania się swojemu zdrowiu.

Lifestyle

- 11 lp., 12:00 - 0 komentarzy

Już od kilku lat panuje moda na picie napojów "light" - ponieważ reklamowane są jako nie zawierające cukru, wiele osób sądzie, że są zdrowsze i nie zagrażają naszej sylwetce. Piją je nawet ci, którzy są na diecie i próbują schudnąć. Czy jednak rzeczywiście takie napoje są dla nas korzystne?

Amerykańscy naukowcy postanowili sprawdzić, jaki faktycznie wpływ ma picie "lightów" na organizm człowieka. Wyniki nie są zachęcające. Choć kalorii przyswajamy mniej, to jednak tyjemy - i zapadamy na choroby układu krążenia i cukrzycę.

Seks

- 27 cz., 12:00 - 0 komentarzy

W dziedzinie antykoncepcji od lat nie było już naprawdę przełomowego wynalazku. Udoskonala się obecnie stosowane metody, prowadzi się badania nad pigułkami o mniejszej zawartości hormonów - nadal jednak poruszamy się właściwie w jednym zakresie: antykoncepcji kobiecej.

Na temat "pigułki dla mężczyzn" naukowcy mówili już od lat, nie udało się jej jednak stworzyć. A raczej - nie udało się aż dotąd, bo w końcu pojawiła się realna szansa na wejście tej formy antykoncepcji na rynek.