abcZdrowie.plZdrowie.pl - serwis należy do sieci serwisów o zdrowiu polecamy:

Wszystko o oddychaniu

Jest coś, co robisz co najmniej 18 razy na minutę, ponad tysiąc razy na godzinę i ponad 25 tysięcy razy dziennie i nawet o tym nie myślisz. To oddychanie.

Jedyny moment, w którym przypominasz sobie o oddechu, to prawdopodobnie ten, w którym ci go brakuje. A uczucie krótkiego, płytkiego oddechu – niezależnie od tego, czy pojawia się, gdy gonisz autobus lub też na skutek ataku astmy – może wywołać panikę.

Oddech jest najbardziej podstawową funkcją życiową. I tylko dziwić może fakt, że tak niewiele osób wie, jak należy oddychać prawidłowo.

„Oddychanie ze świadomością to jeden z najlepszych sposobów na zapobieganie wielu różnym komplikacjom zdrowotnym – astmie, nadciśnieniu, a nawet bólom wynikającym z wadliwej postawy ciała” – czytamy w wydanej niedawno książce „Breath In Action”.

Mamy tendencję do krótkich, płytkich oddechów – mówi Jane Boston, współautorka książki. – Wstrzymujemy oddech, kiedy jesteśmy źli. Tymczasem, jak zawsze w wypadku złych nawyków – jeden płytki oddech pociąga za sobą kolejny. Na poziomie psychologicznym głębokie oddychanie pomaga utrzymać otwarty umysł, świadomość tego, kim jesteś i dlaczego robisz to, co robisz. Oddychanie we właściwy sposób poprawia także trawienie, zmysł równowagi i prawidłową postawę.

Jak prawidłowo oddychać?
– Wyobraź sobie swój oddech w brzuchu. Czy jest ognistą kulą czy delikatną mgiełką? To pomoże ci oddychać głęboko.

– Oddychaj spokojnie. Stań prosto, rozluźnij ramiona i stawy. W chwili wdechu poczuj, jak twój kręgosłup prostuje się, rozciąga w stronę sufitu.

– Ułóż dłonie na brzuchu, jedną na drugiej. Weź oddech i poczuj, jak twój brzuch się powiększa, wypuść powietrze i poczuj, jak brzuch się chowa. Staraj się prostować ramiona w trakcie oddechu.

Źródło: Telegraph.co.uk

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
Administratorem danych osobowych Użytkownika Serwisu medycyna24.pl, przetwarzanych na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2002r. Nr 101, poz. 926) jest Nextweb Media Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, al. Stanów Zjednoczonych 26a, 03-964 Warszawa, posiadająca NIP: 9512259071, REGON 141506115, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy Rejestrowy pod numerem 0000311202, kapitał zakładowy w wysokości 50 000 PLN. Dane osobowe Użytkownik podaje dobrowolnie w celu korzystania z usług świadczonych w ramach Serwisu w tym także wysyłania materiałów marketingowych na podany adres e-mail. Dane osobowe nie będą udostępniane podmiotom trzecim w celu realizacji ich działań marketingowych. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z Administratorem Bezpieczeństwa Informacji: abi@nextwebmedia.

Śledź medycyna24.pl na:

Logo twitterLogo flakerLogo blipLogo facebookRss logo

Nowinki

- 13 lp., 17:00 - 0 komentarzy

Panowie postrzegani są jako "silniejsza płeć" - tymczasem to właśnie oni powinni zwrócić zdecydowanie większą uwagę na swoje zdrowie. Naukowcy wskazują, że choć nie ma ku temu na razie uchwytnego powodu, to właśnie mężczyźni mają zwykle gorsze rokowania w chorobach nowotworowych.

Różnice nie są na szczęście duże, ale w przypadku tak groźnych chorób każda istotna statystycznie zmniejszona szansa przeżycia i wyleczenia powinna być wskazówką do baczniejszego przyglądania się swojemu zdrowiu.

Lifestyle

- 11 lp., 12:00 - 0 komentarzy

Już od kilku lat panuje moda na picie napojów "light" - ponieważ reklamowane są jako nie zawierające cukru, wiele osób sądzie, że są zdrowsze i nie zagrażają naszej sylwetce. Piją je nawet ci, którzy są na diecie i próbują schudnąć. Czy jednak rzeczywiście takie napoje są dla nas korzystne?

Amerykańscy naukowcy postanowili sprawdzić, jaki faktycznie wpływ ma picie "lightów" na organizm człowieka. Wyniki nie są zachęcające. Choć kalorii przyswajamy mniej, to jednak tyjemy - i zapadamy na choroby układu krążenia i cukrzycę.

Seks

- 27 cz., 12:00 - 0 komentarzy

W dziedzinie antykoncepcji od lat nie było już naprawdę przełomowego wynalazku. Udoskonala się obecnie stosowane metody, prowadzi się badania nad pigułkami o mniejszej zawartości hormonów - nadal jednak poruszamy się właściwie w jednym zakresie: antykoncepcji kobiecej.

Na temat "pigułki dla mężczyzn" naukowcy mówili już od lat, nie udało się jej jednak stworzyć. A raczej - nie udało się aż dotąd, bo w końcu pojawiła się realna szansa na wejście tej formy antykoncepcji na rynek.