abcZdrowie.plZdrowie.pl - serwis należy do sieci serwisów o zdrowiu polecamy:

Wzrasta liczba urodzeń w wyniku technik wspomaganego rozrodu

Dostarczają je 1563 kliniki z 53 krajów świata. Brakuje jednak danych z wielu krajów Azji, Afryki i Oceanii. Naukowcy oceniają, że wyniki nie uwzględniają w związku z tym od 10 – do 20% przypadków porodów wspomaganych najnowszymi technologiami. Ta wielkość została uwzględniona w podsumowaniu.

Jest to juz ósmy raport (od 1989 roku) Międzynarodowego Komitetu ds Monitoringu Urodzeń Wspomaganych Technologicznie (International Committee for Monitoring Assisted Reproductive Technology; ICMART). Chociaż autorzy wciąż uważają go za niedoskonały, to na pewno jest on użyteczny dla kształtowania polityki dotyczącej urodzeń, oceny korzyści i ryzyka wynikających z tego rodzaju technologii oraz dla dokonywania porównań pomiędzy różnymi regionami świata. 

Z raportu wynika, że istnieje duże zróżnicowanie pomiędzy państwami pod względem dostępności i jakości sztucznych metod zapłodnienia. Wynika to zarówno z średniego wieku kobiet, tempa przyrostu naturalnego, jak i z przyczyn natury ekonomicznej, m. in. systemu ubezpieczeń. Dostępność tych metod obecnie waha się od 2 urodzeń na 1 mln urodzeń w Ekwadorze do 3688 urodzeń na milion w Izraelu. 

Oprócz konwencjonalnej już i najpowszechniej stosowanej metody zapłodnienia in vitro, w ostatnim czasie nastąpił znaczny wzrost wykorzystania metody ICSI (Intracytoplasmic Sperm Injection) –docytoplazmatyczna mikroiniekcja plemnika.

W Europie Zachodniej łatwiej jest o dobrą opiekę zdrowotną, pokrywającą koszty sztucznego zapłodnienia, niż w krajach rozwijających się. Stawia to pytanie o rozwój nisko kosztowych metod wspomaganej prokreacji w krajach o niskim dochodzie narodowym. Co prawda ich efektywność jest mniejsza (należałoby określić poziom akcpetowalnej efektywności), ale dostęp do nich byłby znacznie większy niż obecnie.

Źródło: www.sciencedaily.com

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.

Śledź medycyna24.pl na:

Logo twitterLogo flakerLogo blipLogo facebookRss logo

Nowinki

- 13 lp., 17:00 - 0 komentarzy

Panowie postrzegani są jako "silniejsza płeć" - tymczasem to właśnie oni powinni zwrócić zdecydowanie większą uwagę na swoje zdrowie. Naukowcy wskazują, że choć nie ma ku temu na razie uchwytnego powodu, to właśnie mężczyźni mają zwykle gorsze rokowania w chorobach nowotworowych.

Różnice nie są na szczęście duże, ale w przypadku tak groźnych chorób każda istotna statystycznie zmniejszona szansa przeżycia i wyleczenia powinna być wskazówką do baczniejszego przyglądania się swojemu zdrowiu.

Lifestyle

- 11 lp., 12:00 - 0 komentarzy

Już od kilku lat panuje moda na picie napojów "light" - ponieważ reklamowane są jako nie zawierające cukru, wiele osób sądzie, że są zdrowsze i nie zagrażają naszej sylwetce. Piją je nawet ci, którzy są na diecie i próbują schudnąć. Czy jednak rzeczywiście takie napoje są dla nas korzystne?

Amerykańscy naukowcy postanowili sprawdzić, jaki faktycznie wpływ ma picie "lightów" na organizm człowieka. Wyniki nie są zachęcające. Choć kalorii przyswajamy mniej, to jednak tyjemy - i zapadamy na choroby układu krążenia i cukrzycę.

Seks

- 27 cz., 12:00 - 0 komentarzy

W dziedzinie antykoncepcji od lat nie było już naprawdę przełomowego wynalazku. Udoskonala się obecnie stosowane metody, prowadzi się badania nad pigułkami o mniejszej zawartości hormonów - nadal jednak poruszamy się właściwie w jednym zakresie: antykoncepcji kobiecej.

Na temat "pigułki dla mężczyzn" naukowcy mówili już od lat, nie udało się jej jednak stworzyć. A raczej - nie udało się aż dotąd, bo w końcu pojawiła się realna szansa na wejście tej formy antykoncepcji na rynek.