abcZdrowie.plZdrowie.pl - serwis należy do sieci serwisów o zdrowiu polecamy:

Zachorowań na raka może być znacznie więcej...

Nowotwory to jedna z dwóch najczęstszych chorób cywilizacyjnych. Drugą są oczywiście choroby serca układu krwionośnego. To rak jednak budzi największy strach u pacjentów - odbierany jest bowiem praktycznie jako wyrok śmierci. Analizy onkologów wskazują jednak, że nie musi tak wcale być.

W Polsce poprawiła się skuteczność leczenia raka. Zależy ona jednak ściśle od tego, w jaki sposób pacjent jest leczony. Jest to bardzo ważne zwłaszcza, kiedy eksperci zapowiadają drastyczny wzrost zachorowań.

Rodzaje nowotworów, z jakimi walczą nasi rodacy, zależne są w dużej mierze - jak zresztą wszędzie na świecie - od płci chorego:

  • mężczyzn dotyka najczęściej rak płuca, gruczołu krokowego i jelita grubego;
  • kobiety cierpią najczęściej z powodu raka piersi, jelita grubego i nowotworów płuca.

Podobnie jak w innych krajach, częstotliwość występowania poszczególnych rodzajów raka jest dynamiczna. Niektóre z nich, ze względu na większą świadomość i profilaktykę, pojawiają się coraz rzadziej; inne, których geneza jest związana z trybem naszego życia (np. paleniem papierosów, brakiem ruchu) - przeciwnie: zdarzają się częściej.

Ryzyko wzrasta wraz z wiekiem.

Nasze społeczeństwa starzeją się, co w Polsce jest już teraz wyraźnie widoczne. Zmiana struktury demograficznej w naszym kraju doprowadzi niedługo, zdaniem ekspertów, do nagłego, dużego wzrostu zachorowań na różnego rodzaju choroby nowotworowe.

Na szczęście - wykrywamy je coraz wcześniej.

Rozwój medycyny, nowe możliwości wczesnego diagnozowania i dostosowane indywidualnie terapie sprawiają, że często pacjent żyje wiele lat, ciesząc się całkiem niezłą kondycją. Nowotwór ma u niego postać bardziej choroby przewlekłej, niż szybkiej i wyniszczającej.

W całym kraju średnio udaje się obecnie uzyskać tzw. pięcioletnie przeżycia u 42% chorych na nowotwory złośliwe (dokładniej: u 33% mężczyzn i 51% kobiet). Dane wskazują, że statystyki są znacznie lepsze w dużych miastach - czyli tam, gdzie pacjent ma szybszy dostęp do nowocześniejszego sprzętu oraz lepiej wykształconej kadry medycznej.

źródło: Nauka w Polsce

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
Administratorem danych osobowych Użytkownika Serwisu medycyna24.pl, przetwarzanych na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2002r. Nr 101, poz. 926) jest Nextweb Media Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, al. Stanów Zjednoczonych 26a, 03-964 Warszawa, posiadająca NIP: 9512259071, REGON 141506115, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy Rejestrowy pod numerem 0000311202, kapitał zakładowy w wysokości 50 000 PLN. Dane osobowe Użytkownik podaje dobrowolnie w celu korzystania z usług świadczonych w ramach Serwisu w tym także wysyłania materiałów marketingowych na podany adres e-mail. Dane osobowe nie będą udostępniane podmiotom trzecim w celu realizacji ich działań marketingowych. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z Administratorem Bezpieczeństwa Informacji: abi@nextwebmedia.

Śledź medycyna24.pl na:

Logo twitterLogo flakerLogo blipLogo facebookRss logo

Nowinki

- 13 lp., 17:00 - 0 komentarzy

Panowie postrzegani są jako "silniejsza płeć" - tymczasem to właśnie oni powinni zwrócić zdecydowanie większą uwagę na swoje zdrowie. Naukowcy wskazują, że choć nie ma ku temu na razie uchwytnego powodu, to właśnie mężczyźni mają zwykle gorsze rokowania w chorobach nowotworowych.

Różnice nie są na szczęście duże, ale w przypadku tak groźnych chorób każda istotna statystycznie zmniejszona szansa przeżycia i wyleczenia powinna być wskazówką do baczniejszego przyglądania się swojemu zdrowiu.

Lifestyle

- 11 lp., 12:00 - 0 komentarzy

Już od kilku lat panuje moda na picie napojów "light" - ponieważ reklamowane są jako nie zawierające cukru, wiele osób sądzie, że są zdrowsze i nie zagrażają naszej sylwetce. Piją je nawet ci, którzy są na diecie i próbują schudnąć. Czy jednak rzeczywiście takie napoje są dla nas korzystne?

Amerykańscy naukowcy postanowili sprawdzić, jaki faktycznie wpływ ma picie "lightów" na organizm człowieka. Wyniki nie są zachęcające. Choć kalorii przyswajamy mniej, to jednak tyjemy - i zapadamy na choroby układu krążenia i cukrzycę.

Seks

- 27 cz., 12:00 - 0 komentarzy

W dziedzinie antykoncepcji od lat nie było już naprawdę przełomowego wynalazku. Udoskonala się obecnie stosowane metody, prowadzi się badania nad pigułkami o mniejszej zawartości hormonów - nadal jednak poruszamy się właściwie w jednym zakresie: antykoncepcji kobiecej.

Na temat "pigułki dla mężczyzn" naukowcy mówili już od lat, nie udało się jej jednak stworzyć. A raczej - nie udało się aż dotąd, bo w końcu pojawiła się realna szansa na wejście tej formy antykoncepcji na rynek.