Zdjęcie napojów / Shutterstock

Coca-Cola
jak heroina

Zobacz, jak naprawdę wpływa
na nasz organizm

To, że słodkie gazowane napoje nie są najlepsze dla naszego organizmu, wiemy nie od dziś. Otyłość, cukrzyca typu 2 i próchnica to tylko niektóre z chorób, które pojawiają się, gdy nasza codzienna dieta bogata jest w napoje z bąbelkami. Czy jednak kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak dokładnie reaguje twój organizm od razu po ich spożyciu? Będziesz zaskoczony tym, w jaki sposób 1 puszka coca-coli ingeruje w pracę twojego organizmu.

Cukier krzepi?

Statystycznie każdy z nas wypija dziennie ok. 150 ml słodzonych gazowanych napojów. W jednej puszce takiego napoju, czyli w 330 ml, znajduje się nawet 10 łyżeczek białego cukru. Jeśli więc wypijemy pół takiej puszki, to jednorazowo dostarczamy naszemu organizmowi 5 łyżeczek cukru. Tymczasem według zaleceń ekspertów z dziedziny dietetyki, nie powinniśmy spożywać więcej niż 6 łyżeczek cukru. Skoro jedną porcją napoju dostarczymy ich aż 5, to co z cukrem zawartym w innych napojach i produktach spożywczych?

Brytyjski farmaceuta Niraj Naik zdecydował się na przebadanie wpływu napoju gazowanego na ludzki organizm w ciągu 1 godziny od jego spożycia. Według naukowca wysoka zawartość cukru w napojach gazowanych od razu po spożyciu powinna wywołać wymioty. Nie dzieje się tak z powodu zawartości kwasu fosforowego pozwalającego utrzymać płyn w układzie pokarmowym. To z kolei powoduje, że już w ciągu 20 minut od wypicia gwałtownie wzrasta poziom cukru we krwi, powodując jednocześnie zbyt intensywne uwalnianie insuliny.

Słodki narkotyk

W ciągu 40 minut nasz organizm jest w stanie zaabsorbować całą kofeinę z coli, powodując rozszerzenie naczyń krwionośnych i wzrost ciśnienia krwi. W tym momencie zablokowane zostają adenozyny, czyli receptory w mózgu odpowiedzialne za uczucie zmęczenia. 5 minut później wzrasta produkcja dopaminy – neuroprzekaźnika, który kontroluje uczucie przyjemności w ośrodku mózgu. Według farmaceuty, reakcja mózgu na napój gazowany porównywalna jest do tej, która następuje po przyjęciu heroiny, co powoduje, że mamy ochotę sięgnąć po kolejną puszkę.

Gorzkie konsekwencje

W godzinę po wypiciu napoju stężenie cukru we krwi gwałtownie spada, powodując rozdrażnienie i senność. Ponadto woda zawarta w napoju wydalana jest z organizmu razem z szeregiem składników mineralnych i substancji odżywczych niezbędnych do funkcjonowania naszego organizmu. W dodatku dostarczenie organizmowi dużych ilości syropu kukurydzianego i kofeiny stwarza ryzyko wystąpienia nadciśnienia tętniczego, chorób serca, cukrzycy i otyłości. Jeśli jednak napoje gazowane, w tym coca-cola, spożywane są sporadycznie w niewielkich ilościach, nie powodują poważnych szkód w organizmie. Dlatego tak jak w wypadku każdego produktu spożywczego, tak i w wypadku coca-coli, lepiej zachować umiar i nie podawać tego napoju małym dzieciom.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Nowinki:

Na mdłości imbir Nowa mutacja wirusa grypy sezonowej 6 sposobów na obniżenie ciśnienia Postępy w leczeniu paraliżu Budzące wątpliwości badania nad nowoczesnym lekiem na cukrzycę Dżuma płucna w Chinach Limity na leki mogą zwiększyć liczbę zgonów Nowy lek na schizofrenię Wzrost robi różnicę Prostsze życie z mukowiscydozą Niebezpieczna obsesja na punkcie zdrowej żywności 8 milionów dzieci w USA ma uzależnionych rodziców