Zdjęcie kobiety / Shutterstock

Nowy lek pomoże wykryć jaskrę na 10 lat przed pojawieniem się pierwszych objawów

Najnowsze badania brytyjskich naukowców dają nadzieję dla milionów osób, które w przyszłości mogą być narażone na rozwój tej poważnej choroby.

Jaskra to poważna choroba oczu, która dotyka coraz więcej osób na całym świecie. Powstaje, gdy kanaliki odpływowe w oku zaczynają się blokować, a płyn zaczyna gromadzić się w gałce ocznej. To prowadzi do zwiększenie ciśnienia w tym narządzie i powoduje uszkodzenie nerwu wzrokowego i z czasem nieodwracalną ślepotę.

Nie tylko jaskra

Londyńscy badacze opracowują test, który jest w stanie wykryć jaskrę na 10 lat przed pojawieniem się jej pierwszych objawów. Opiera się on na technologii, która wykrywa umierające komórki nerwowe w oku, które świadczą o początkowej fazie jaskry, ale w przyszłości mogą też identyfikować inne neurologiczne choroby na ich wczesnym etapie, takie jak alzheimer czy parkinson, które na początku swojego rozwoju charakteryzują się objawami podobnymi do jaskry.

Fluorescencyjne komórki

Test, który po raz pierwszy przeprowadzany jest na pacjentach londyńskiego Eye Hospital, wykorzystuje rodzaj związku fluorescencyjnego, który sprawia, że w oku osób zagrożonych jaskrą pojawia się charakterystyczny, jasny kolor. Dzieje się tak, ponieważ komórki, które zaczynają obumierać we wczesnej fazie jaskry, „przyciągają” zawarte w barwniku fluorescencyjnym naturalne białko o nazwie aneksyna. Przykleja się ona do umierających komórek i wytwarza światło fluorescencyjne. Światło to widoczne jest przez powszechnie stosowane optyczne urządzenia badawcze. Jeśli lekarz stwierdzi u pacjenta dużą liczbę wybarwionych komórek, jest niemal pewne, że jest on narażony na jaskrę. Wczesne wykrycie jej obecności umożliwia szybkie rozpoczęcie podawania leków hamujących rozwój choroby i ratujących zdrowe komórki przed obumarciem.

Nowy sposób wykrywania jaskry na dekadę przed pojawieniem się jej objawów wydaje się być przełomem w okulistyce. Najczęściej pierwsze objawy jaskry przechodzą niezauważane przez pacjenta, a większość jej przypadków odkrywanych jest podczas rutynowej kontroli okulistycznej, podczas której lekarz dokonuje pomiaru ciśnienia w gałce ocznej. Jednak późne wykrycie jaskry na wizycie kontrolnej może zostać poprzedzone wcześniejszym uszkodzeniem nerwu. Nowy test zdiagnozuje stan chorobowy, zanim ten da o sobie znać.

Ćwiczenia nie wpływają na rozwój jaskry

Według najnowszych badań ludzie cierpiący na jaskrę nie mają powodów, aby wymigiwać się od ćwiczeń, bojąc się o pogorszenie wzroku.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Nowinki:

Probiotyki a egzemy u dzieci Nasilenie bólu czynnikiem rokowniczym w chorobach nowotworowych Solaria szkodliwe niczym arszenik Lizak na mdłości Witamina D a rak piersi Alkohol sprzyja nowotworom prostaty Tytoń zabije 6 milionów osób w przyszłym roku Zanieczyszczone powietrze zagrożeniem dla płodu Młodzi bardziej zagrożeni świńską grypą Czy wyleczymy chorobę Parkinsona? Leki na ADHD szkodliwe dla serca Coraz więcej kobiet robi badania mammograficzne